Leczenie Głęboką Stymulacją Mózgu
Na czym polega Głęboka Stymulacja Mózgu?
Operacyjne leczenie Głęboką Stymulacją Mózgu jest bardzo dokładnie planowane.
W dniu przyjęcia do szpitala są wykonywane niezbędne badania których wyniki są potrzebne przed operacją. Do tych badań należą: morfologia, rentgen klatki piersiowej, rezonans magnetyczny.
W dniu poprzedzającym operację można zjeść ostatni posiłek do godziny 19.
W pierwszym etapie jeszcze na oddziale neurochirurgii rama stereotaktyczna jest przymocowywana do głowy przy znieczuleniu miejscowym za pomocą czterech śrub .
Neuronawigacją planuje się poszczególne etapy implementacji elektrod do mózgu.
Następnym etapem jest przewiezienie pacjenta na sale operacyjną gdzie chorego układa się na stole i przymocowuje ramę do stołu operacyjnego. Taka operacja zazwyczaj jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym.
Po wprowadzeniu elektrody w odpowiednie miejsce sprawdza się jak pacjent reaguje na stymulator i skóra głowy jest zaszywana i pacjent jest transportowany na badanie tomografii komputerowej co pozwala określić precyzyjność implantowania elektrody.
Następnie na Sali zdejmowana jest rama pozdawane jest znieczulenie ogólne i są implantowane pozostałe elementy systemu czyli generator impulsów i łącznik.
Pacjent przebywa na Sali pooperacyjnej jakiś czas jest wybudzany i transportowany na oddział. Parametry neurostymulacji są ustawiane zazwyczaj w pierwszej dobie po operacji. W drugiej lub trzeciej dobie po operacji zazwyczaj pacjenta się wypisuje.
Zdjęcie szwów następuje w 10 dobie po operacji tam gdzie przeprowadzano zabieg lub w miejscowej poradni chirurgicznej.
Leczenie choroby Parkinsona, drżeń różnego pochodzenia czy dystonii jest zazwyczaj dość skuteczne z zastosowaniem systemu DBS. Choroby neurologiczne tego typu zwykle pogarszają codzienne ruchowe funkcjonowanie w szczególności u pacjentów z chorobą Parkinsona gdy leczenie farmakologiczne zawodzi z pomocą przychodzi terapia Głęboką Stymulacją Mózgu która poprawia jakość życia.
Serwis Systemu DBS. Wymiana generatora Systemu DBS.
Serwis Systemu DBS polega na tym, iż pacjent po wszczepieniu systemu do końca życia musi dbać o swój system i kontrolować go. Ma ustalane wizyty w Poradni celem regulacji parametrów neurostymulacji oraz sprawdzenia czy system działa prawidłowo. Leczenie Głęboką Stymulacją Mózgu trwa całe dalsze życie chorego.
Wymiana generatora Systemu DBS
następuje zazwyczaj w okresie od 2 do 7 lat po implementacji systemu.
Pierwsza wizyta z reguły odbywa się po pierwszym miesiącu, następna po 3 miesiącach a kolejne zazwyczaj co pół roku.
W przypadku gdy lekarz uzna/zauważy iż bateria jest na wyczerpaniu daje skierowanie i wymiana generatora systemu dbs jest już przewidziana. Osoba ze skierowaniem udaje się na neurochirurgie gdzie wszczepiano system przekazuje skierowanie i ustala termin lub czeka na telefon. Na Wykonanie wymiany samego generatora czeka się w zależności od kontraktu jaki ma szpital ale zazwyczaj to trwa do pół roku. Zabieg jest wykonywany bardzo sprawnie pod znieczuleniem miejscowym co znaczy, iż pacjent jest wtedy w pełni świadomy wszystkiego.
Parę godzin po zabiegu można już włączyć baterię i dostosować neurostumulację do objawów pacjenta. Zazwyczaj przy pierwszym ustawianiu paramentów jest ciężko ustawić idealną stymulację o ile taka w ogóle istnieje. Z własnego doświadczenia wiem, że nie u każdego się da zrobić tak aby było idealnie. Co jakiś czas jest potrzeba zwiększania parametrów gdyż organizm się przyzwyczaja i potrzebuje silniejszego bodźca aby objawy choroby były słabsze lub nie występowały.
Kolejnego dnia pacjent jest wypisywany z już nowym sprawnym generatorem. Łączny pobyt w klinice trwa 3 dni. Zazwyczaj są zakładane szwy rozpuszczalne których już nie trzeba zdejmować. Na kolejną wizytę zgłaszamy się za miesiąc lub pół roku. I tak do końca życia jesteśmy pod opieką neurologa i neurochirurga.
Może się również zdarzyć, że nastąpi rozłączenie systemu. W przypadku, gdy łącznik wypadnie z baterii jest konieczny kolejny zabieg celem naprawienia.
Więcej info między innymi na ten temat od lekarza który zrobił w moim przypadku rozpoznanie choroby i wszczepił mi system czytaj więcej.
A jak dokładniej działa system DBS tego dowiesz się z artykułu: Działanie Systemu DBS. Z czego się składa?.
Pingback: Skuteczność Głębokiej Stymulacji Mózgu - Czy to w ogóle pomaga?? | System DBS
Pingback: Głęboka Stymulacja Mózgu (DBS): Perspektywa Pacjenta, Pozytywne i Negatywne Strony Terapii | System DBS