Skuteczność Głębokiej Stymulacji Mózgu
Skuteczność Głębokiej Stymulacji Mózgu zależy od leczonego człowieka, jego dolegliwości i podatności na działanie prądów na mózg.
Skuteczność Głębokiej Stymulacji Mózgu(dbs = deeep brain stimulation) w zależności od leczonego schorzenia znacznie poprawia zdolności ruchowe, ograniczone jest drżenie rąk oraz sztywność mięśni.
Znacznie zyskuje jakość życia chorego, które staje się bardziej aktywne i mobilne. Codzienne czynności nie sprawiają, aż tyle trudu jak przed wszczepieniem stymulatora. Można powrócić do życia rodzinnego, społecznego, rekreacyjnego a nawet zawodowego.
Głęboka Stymulacja Mózgu powoduje również zmniejszenie przyjmowanej dotąd dawki leków.
Zaletą terapii DBS jest również odwracalność, czyli gdy nie następuje jakakolwiek poprawa można wyłączyć urządzenie lub zmienić parametry.
Nie na każdego w równym stopniu zadziała stymulacja. W jednych przypadkach może zadziałać, a w innych nie. Niektórym to może wcale nie pomóc, trochę pomóc a niektórym nawet bardzo pomóc nie tylko fizycznie ale też psychicznie. Dla niektórych sama możliwość podjęcia próby poprawienia swojego funkcjonowania jest nadzieją na lepsze jutro. Pacjenci czy to z chorobą Parkinsona, z dystonią czy drżeniem innego rodzaju dostają w ten sposób nadzieję.
Każdy choruje inaczej. Każdy ma inne natężenie objawów, czyli choroba też nie jest identyczna. Każdy człowiek ma inne nastawienie, osobowość, oczekiwania, sytuację społeczną, rodzinną czy zawodową. Dla każdego człowieka jest to inny efekt. Sam zabieg wiąże się z potencjalnym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, ale również ma spodziewane korzyści.
Głęboka Stymulacja Mózgu – skutki uboczne
Skutki uboczne których może być trochę mogą ustąpić po jakimś czasie aczkolwiek nie muszą.
Ryzyko krwawienia lub infekcji po operacji a po za tym obniżone ciśnienie, przyspieszona akcja serca, zachwiania równowagi, biegunka, nietrzymanie moczu. Może również wystąpić pogorszenie mowy, zaburzenia emocjonalne, problemy ze wzrokiem , drętwienie twarzy czy kończyn lub osłabienie kończyn, zmęczenie, tkliwość bolesność w miejscu zszycia.
Osobiście u mnie wystąpiły takie działania niepożądane jak bardzo uporczywa biegunka (generator mam w powłokach brzusznych), która dopiero po silnych lekach przeciwbiegunkowych zaczęła mijać. Miałam bardzo niskie ciśnienie, szybko się męczyłam, szybko mi serce biło, przez pewien okres czasu miałam wrażenie miażdżenia mózgu (to chyba objaw po ramie rama stereotaktycznej).
Przed operacja podpisywałam zgodę na operację gdzie było podanych wiele skutków ubocznych w tym takie, które prowadzą do śmierci… w końcu to operacja na “otwartym mózgu” i mogą wystąpić poważne skutki uboczne.
Po zabiegu mogą się pojawić takie zjawiska jak wzrost masy ciała, dyskinezy, zaburzenia: mowy, chodu i postawy, drętwienia kończyn, skurcze mięśni, infekcje i erozje skórne, zaburzenia ruchu gałek ocznych, zaburzenia zachowania i pamięci.
Po jakimś czasie większość skutków ubocznych może ustąpić.
Natomiast gdy nastąpi przemieszczenie elektrody po operacji może zajść konieczność ponownej operacji w celu wyjęcia elektrody i umieszczenia jej we właściwym miejscu. Każdy milimetr w takim przypadku ma znaczenie.
Środki ostrożności związane z systemem DBS
Każda osoba mająca wszczepiony System do Głębokiej Stymulacji Mózgu powinna posiadać:
– kartę identyfikacyjną z danymi kontaktowymi instytucji lub lekarza, którego należy powiadomić w sytuacji zagrożenia;
– pilot w sytuacji konieczności wyłączenia i włączenia stymulatora oraz sprawdzenia baterii.
Zachowanie środków ostrożności, unikanie miejsc, gdzie działa pole elektromagnetyczne, transformatorów oraz linii wysokiego napięcia.
Bramki kontrolne w hipermarketach mogą zakłócić pracę stymulatora lub wyłączyć go. W razie wątpliwości można sprawdzić to osobistym pilotem.
W przypadku lotniska ze względu na silne pole elektromagnetyczne należy przedstawić kartę identyfikującą potwierdzającą posiadanie stymulatora DBS lub zaświadczenie lekarskie wtedy pacjent ma możliwość przejść omijając bramki.
W przypadku niektórych badań diagnostycznych takich jak EKG, EEG, PW, EMG, USG, RTG, TK najlepiej wyłączyć stymulator ponieważ mogą pojawić się zniekształcenia wyniku w skutek działania stymulacji. Natomiast badanie rezonansu magnetycznego – MR często jest niemożliwe ze wszczepionym systemem głębokiej stymulacji mózgu.
Leczenie stomatologiczne jest możliwe przy wszczepionym systemie DBS, aczkolwiek można go na czas wizyty wyłączyć.
Ze systemem DBS można uprawiać wszelakie sporty aczkolwiek wskazane jest unikanie sportów ekstremalnych oraz sytuacji które mogą spowodować uszkodzenie systemu.
Moje życie przed DBS-em było bardzo ponure i depresyjne a z systemem Głębokiej Stymulacji Mózgu wszystko wydaje się o wiele łatwiejsze.
System DBS tzw. rozrusznik mózgu jest bardzo pomocny w walce ze skutkami choroby a jaki jest czas działania baterii to zależy od ustawień mocy parametrów stymulatora.
Na temat jak wygląda implementacja sytemu dowiesz się z Leczenie operacyjne. Jak to wygląda?
Pingback: Skutki uboczne. Ryzyko? | System DBS
Pingback: Wskazania i przeciwwskazania do Głębokiej Stymulacji Mózgu / wszczepienia Systemu DBS | System DBS
Pingback: Głęboka Stymulacja Mózgu (DBS): Perspektywa Pacjenta, Pozytywne i Negatywne Strony Terapii | System DBS
Świetny artykuł, dzięki za info. Temat ciekawy i świetnie pozwalający rozwijać wyobraźnie.
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!